Wraz z coraz szybciej rosnącymi opłatami za prąd, coraz częściej Polacy zastanawiają się nad tym, w jaki sposób można nieco zaoszczędzić na rachunkach. Czy istnieje jakiś sposób na to, aby oszczędzanie energii w domu stało się rzeczywistością, a nie tylko pobożnym życzeniem? Jakie są praktyczne porady w tym zakresie?
Oszczędzanie energii elektrycznej z urządzeń
Jeśli chce się nieco zaoszczędzić na rachunkach za prąd, pierwsze, co trzeba zrobić, to dokonać gruntownego przeglądu wszystkich obecnych w domu urządzeń elektrycznych, które są podłączone do gniazdka. Może się bowiem okazać, że na wielu z nich można oszczędzić, a zmiana sposobu korzystania z innych wyraźnie przyczyni się do zmniejszenia ilości zużywanej energii elektrycznej.
W tym punkcie przede wszystkim warto zwrócić uwagę na liczne ładowarki czy też urządzenia podłączone bezpośrednio do sieci. Być może nie są one albo wyłączone, jak telewizor, lub też nie ładują aktualnie telefonu, lecz każde z tych sprzętów pobiera pewną niewielką ilość energii. Z tego też powodu poleca się po pierwsze wyjmowanie ładowarki z sieci, gdy się z niej nie korzysta, a po drugie, podłączenie urządzenia np. komputera, do listwy zasilającej, którą w sytuacji nieużywania urządzeń po prostu się wyłącza.
Nie da się również ukryć tego, że duże oszczędności mogą przynieść takie błahostki, jak przykrywanie garnka pokrywką w chwili, gdy się coś w nim gotuje, a także nalewanie do czajnika elektrycznego tyle wody, ile się potrzebuje. Oczywiście dotyczy to również wstawiania prania w chwili, gdy pralka będzie już całkowicie zapełniona.
Oszczędzanie energii elektrycznej z oświetlenia
Rzecz jasna w domu nie używa się prądu tylko i wyłącznie do komputera, telewizora czy też do płyty elektrycznej. Całe domowe oświetlenie również jest na prąd, a co najważniejsze, pobiera go całkiem spore ilości. Czy da się zatem jakoś tę zużywaną energię ograniczyć? Jak najbardziej tak.
Podstawowym na to sposobem jest oczywiście wymiana wszystkich żarówek na wersje energooszczędne, które wyraźnie zużywają mniej prądu do zapewnienia tej samej ilości światła.
Innym bardzo ważnym sposobem jest korzystanie z jak największej ilości naturalnego światła pochodzącego ze słońca. Można to zrobić np. poprzez odsłanianie okien i wpuszczanie do pomieszczenia słońca.
Na koniec warto również zauważyć, że nie powinno się pozostawiać włączonego światła w pomieszczeniach, z których się wychodzi. Jeśli ktoś ma problemy z zapamiętanie tego, aby je wyłączać, poleca się zastosowanie np. czujników ruchu, które dopiero po wykryciu poruszenia się w pomieszczeniu włączą światło, a gdy taki ruch zniknie, zostanie ono wyłączone.